Google bildiğiniz gibi çok geniş bir algoritmaya sahip ve bir site için binlerce faktörü ele alıp öyle raporlamaktadır. Sitenizi üst sıralara çıkarmak için bunca faktör mevcut ancak yapacağınız şey oldukça basit : kullanıcı için en uygun bilgiyi en basit şekilde sunmak.

İçeriğiniz Nasıl Taranır ?

Google botları içeriğinizi taramak için özel böcekler gönderir. Bir nevi evrene gönderilen bir virüs gibi düşünülebilir.Sitenizin her yerinde tarama yapan bu böcekler yani botlar bilgileri alır ve google’a raporlar. İçerikte  linkleri, resimleri; kalın, italik, altı çizili yazılılar ve “h” etiketiyle yazılmış bütün metinleri depolar. Bu tarz belirteçler google için önemlidir. Bu gelen verilere göre google raporda sunulan içeriği kaliteli bir içerik olarak yorumlarsa içeriğinizi üst sırada yer alır. Sitenizin google botları tarafından ne sıklıkla tarandığını , son taranma anını öğrenmek için “cache:siteismi.com” şeklinde adres çubuğuna girmeniz yeterli olacaktır.

İçeriğiniz Nasıl Üst Sıralara Çıkar ?

Google sitenizdeki makaleye bakar ve indexlenmiş ise yazıdaki konu bütünlüğünü ele alır. Yazıdaki kitle-içerikbaşlık-içerik , içerik-anahtar kelime gibi belirtmelere özel olarak bakar. Yazınızda eğer özellikle değineceğiniz birkaç nokta var ise ya da kullanıcının gözüne rahat görünmesini istediğiniz , google tarafından dikkate değer görünmesini istediğiniz bölümler var ise bunları kalın,italik,altı çizili bir şekilde belirtin zira botlar bu tarz içeriklere değer vermektedir. Bu gibi faktörleri ele aldığınızda sitenizde kaliteli bir içerik meydana getirmiş olacaksınız. Özellikle de “h” etiket kriterlerine uymanız önemlidir. Bu tarz seo ayarlarınızı test etmek için google’da “seo analiz” diye arama yapmanız yeterli olacaktır. Kullanıcı sitenize girdiğinde kaliteli bir içerik olduğunu anlamalı ve başka siteye gidip verdiğiniz bilgiden emin olmak için gezinmemeli.

Google Botlarının Sitenizi İndexlemesini Engelleyin

Google botlarının sitenizi indexlemesini istemezseniz şayet bunun için de bir müdahale yapmanız söz konusu. Ana dizinde bir robots.txt dosyası oluşturarak ya da bir meta etiketi ile bunu yapabilirsiniz.

<meta name=”Googlebot” content=”noindex”>

Yukarıdaki mete etiketi ile sitenizi google tarafından incelemeye kapatabilirsiniz. Yine de bunun tamamen google’nin elinde olduğunu unutmamak lazım.Google botları hakkında daha fazla bilgi için ;

https://support.google.com/webmasters/answer/182072?hl=tr    adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar